Будь славен День,
Коли над світом
Сплелись в зеніті торжества
Салютні вистраждані, квіти –
Веселка післягрозова!
Г. Левицький
8 травня – День пам’яті і примирення в Україні. Цей день присвячений пам’яті жертв Другої світової війни 1939-1945 років. Але багато ветеранів традиційно своїм святом вважають саме 9 Травня. У ці дні звучать зворушливі і красиві привітання на їхню честь, у знак їхньої відваги, перемог і надзусиль, прикладених у страшні роки війни.
Що означає червоний мак і чому саме він став символом жертв війни в Україні ?
Червоний мак, стилістично оформлений у вигляді червоної плями з чорною серцевиною, ось уже кілька років є символом Дня примирення та пам’яті в Україні, а також Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Мак вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Як відомо, було кілька варіантів символу. З інших альтернатив запам’яталася квітка незабудки. А потім подумали про мак. У старих піснях співають, що маками проростає козацька кров на полі битви.
“Червоне – то любов, а чорне – то журба …”. Цей код говорив з кожної квітки на українських вишиванках.
Ця квітка була запропонована американською викладачкою університету Джорджії Мойн Майкл в 1918 році. Її сильно вразив образ червоного маку, що росте на місці загибелі відважних бійців
Мойна Белль Майкл займалася фінансовою підтримкою ветеранів тієї війни, і щоб добути гроші, вона зайнялася продажем штучних квітів, виготовлених із шовку.
Пізніше червоний мак з Америки широко поширився в країнах Співдружності – Великобританії та її колишніх колоніях, а також в Австралії, символізуючи жертви всіх військових і цивільних збройних конфліктів.
Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Перед ним стояло завдання зобразити логотип, який символізував би не стільки свято, скільки пам’ять і скорботу. Адже за зовнішнім виглядом червоний мак нагадує слід від рани, навколо якої розтіклася кров.
Тобто графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого — кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та1945) та гасло «Ніколи знову».
У березні 2015 року указом Президента України запроваджено День пам’яті та примирення, який відзначається 8 травня. Цей день, а також 9 травня 2015 року, коли відзначалося 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, квітка червоного «маку пам’яті» використовується з гаслом «Пам’ятаємо, перемагаємо».
Червоні маки, роки 1945-2015 та гасло «Пам’ятаємо, перемагаємо» розміщені також на аверсі ювілейної медалі «70 років Перемоги над нацизмом», заснованої Президентом України 29 квітня 2015 року.
Крім того, ця квітка завжди була знаковою для українців. Стилізовані маки – здавна незмінний атрибут українських вишиванок та рушників, виконаних хрестом і гладдю, в багатьох регіонах країни.